O křepelkách a lovci

V jednom křoví mezi rozlehlým polem a lesy mělo domov spoustu křepelek. Žily zde již několik let a dosud se ještě nikdy se nesetkaly s lovci. Bylo tomu nedávno, co se do jednoho nedalekého stavení na konci vesnice právě jeden lovec přistěhoval. Tento se mohl všude chlubit svou obratností.

Lovec se několikrát do týdne vydával na lov křepelek, kdy se schovával ve křoví a vydával stejné zvuky, které umí jen křepelky. Vždy alespoň jednu z nich vylákal z úkrytu, hodil na ni síť a prodal ji na nejbližším trhu.

Křepelek každým týdnem ubývalo. Bylo jich už tak málo, že svolaly velkou radu. „Takhle to dál nejde. Jednoho dne nás pochytá všechny. Musíme něco vymyslet,“ povídá jedna z nejstarších křepelek. Přemýšlely tak několik hodin, když jedna z nich navrhla řešení. „Musíme držet držet pospolu. Nesmíme se navzájem zradit. Jen tak nad lovcem vyhrajeme. Jakmile na některou z nás dopadne síť, ostatní ji obratem chytí za její konce, vzlétneme a uvolníme tak cestu z pasti té chycené,“ popisovala radostně křepelka. Ostatní s nápadem souhlasily.

Hned dalšího dne přišel lovec a opět lákal křepelky ven z úkrytu. Křepelky dělaly hloupé a vylezly ven. Na jednu z nich dopadla síť a ostatní rychlostí blesku skočily na síť, uchopily ji do nohou a vzlétly. Síť tak hodily na samotného lovce. Ten než se stihl vzpamatovat, křepelky byly fuč a radovaly se z vítězství. Tento plán uskutečnily vždy, když si pro ně lovec přišel.

Avšak jednoho upršeného dne se dvě z křepelek spolu velice pohádaly. Naneštěstí ještě téhož dne přišel lovec a tentokrát byl v lovu úspěšný. Křepelky totiž nedržely pospolu kvůli hádce. Jak se tak ty dvě z křepelek dohadovaly a překřikovaly, nevšimly si ani lovce, ani ostatních křepelek, jak se domlouvají, že musí uletět. Lovec tak mohl jednoduše chytit další dvě z nich do sítě a prodat je na trhu. Chytil právě ty dvě hašteřivé křepelky.

Hejno zbylých křepelek se tak alespoň ponaučilo, že musí držet pospolu jako hejno a i nadále spolupracovat. Od doby, kdy táhly za jeden provaz, se jim vždy podařilo lovce obelstít. Od té doby už žádnou z nich nechytil a za nějakou dobu to dokonce vzdal úplně, protože zjistil, že nad nimi nikdy nevyhraje.

4.8/5 - (13 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..