O kouzelné jabloni

Bylo nebylo jednou jedno království. V tom království nebyly žádné jiné ovocné stromy, jen jedna jabloň, která rostla na nádvoří hradu. Vždy na podzim rodila krásná červená jablíčka, která byla zázračná. Dokázala totiž uzdravit každou nemoc.

Lidé v království byli šťastní, že měli dobrého krále. Ten vždy na podzim spravedlivě rozdělil jablka těm, kteří je nejvíce potřebovali. Když pak nemocný člověk snědl jablíčko, uzdravil se. Jabloň však měla jablíčka jednou za rok, a proto všichni netrpělivě čekali, kdy bude podzim. Všichni pozorně sledovali, jak jablka zrála a začala červenat. V jeden den už král konečně určil datum sklizně a udělal si seznam těch, kterým jablíčka rozdá. Všichni se těšili.

Pohádka na dobrou noc - O kouzelné jabloni
O kouzelné jabloni

Když se však ráno vzbudili, byli překvapeni. A nejen překvapení, ale také smutní a rozzlobení. Na jabloni už nebylo ani jedno jablko. Jabloň byla úplně holá, zůstaly tam jen listy. Lidé začali nadávat, vzali vidle a žádali krále, aby jim jablka vrátil. Obvinili ho, že jablka ukradl. Král se bránil, ale nikdo mu nevěřil. Lidé krále i s rodinou zavřeli do vězení a určili si za něj nástupce. Jablka se však nenašla.

Jednoho dne se nový král vydal do sousedního království na trh. Procházel se po ulicích a prohlížel si nabízené zboží. A najednou uviděl červená jablíčka a u nich velkou řadu. Nový král přiměl svého sluhu, který měl zrovna silnou rýmu, aby si jedno jablíčko koupil. Když ho koupil, tak ho i snědl. A hle! Sluha okamžitě přestal posmrkávat. Nový král se zaradoval. Jablka už sice zpět nezískal a lidé si museli počkat rok na další, ale alespoň všichni zjistili, že jablka neukradl starý král.

Toho lidé vypustili z vězení a omluvili se, že mu nevěřili. Vrátil se na královský trůn a zjistil, kdo jablka ukradl a prodával v sousedním království. Další roky už král sám hlídal po nocích jabloň, tak aby nikdo neukradl jablka, která mají léčit jeho lidi. A hlavně, aby je nikdo neprodával. Protože léky, které uzdravují, mají být pro všechny zdarma.

3.9/5 - (242 votes)

Komentáře: 9

  1. Moc se mi to líbilo, bylo to zajímavý a zajímalo mě kdo prodával ty jablka a bylo to napínavý. ??

  2. Já se omlouvám, ale co to je zase za komoušskou pohádku!? Zdarma není nic. Lékárník také musí platit nájem a vědec vynalézají léky také! To jsou nesmysly tohle! Já snad začnu psát kapitalistické pohádky, co vedou k prosperitě a bohatství pro všechny.

    1. Taky mě to hned napadlo. Strašná pitomost. Ještě tam chybí, že by to měl dotovat král a bylo by.

  3. Autorce Janě by se líbilo, kdyby za svou práci nedostala mzdu? Protože by zrovna její výrobek (např. lék) byl pro všechny zdarma. A ze svého by ještě musela nakoupit suroviny, aby ho vyrobila. Ona by je ale neměla za co koupit, takže by pak léky neexistovaly…

  4. Ježíšku na křížku lidi proboha je to jen pohádka, děti nevidí to co vy. Kdyby jste jim řekli skutečnou verzi Karkulky tak asi nadšene by nebyly ani děti ani vy. Proto se to jmenujeme pohádka protože vymyslet si člověk může ledaco. Paní asi nebude hloupá všechno něco stojí,ale jak jsem řekla je to JEN pohádka. Tak nevím co se tady rozčilujete, úplně zbytečně. Pohádka pěkná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..