Tři princové a živá voda

Jelikož, jak se říká – nemoci nechodí po horách, nýbrž po lidech, žil jednou jeden král, který byl tuze nemocný. Měl velké království a tři syny – prince k tomu.

Když se ke králi a jeho synům v jednu neděli doneslo, že se v hlubokých lesích nachází zakletý zámek a v něm studánka, z níž vytéká voda, jenž léčí, zaradovali se. Avšak dva ze synů si mysleli, že když otci přinesou živou vodu, bude je mít radši než ostatní a odkáže jim celé království.

Nejstarší ze synů prohlásil, že se pro živou vodu vydá. Jak si tak jel lesem, zastavil ho trpaslík. Trpaslík se prince zeptal, kam jede. Ten mu však drze odvětil: „Hleď si svého, skrčku!“ Trpaslíkovi se princovo chování ani trošku nelíbilo. Proto se v tu ránu princ i se svým ořem ocitl mezi skalami. Nebylo odsud úniku. Byla to trpaslíkova práce.

Když se první ze synů z cesty dlouho nevracel, prostřední syn sdělil otci, že se vydá pro živou vodu on. Učinil tak a také potkal trpaslíka. Ten se jej taktéž zeptal, kam tak chvátá. Princ mu jen drze odvětil: „Hleď si svého, skrčku!“ Trpaslík byl jeho chováním rozhořčen. I druhý z princů se rázem ocitl mezi skalami a dál se již nedostal.

Když uplynul nějaký čas, vydal se pro živou vodu poslední ze synů. Stejně tak i on potkal v lese trpaslíka, který se ho ptal, kam jede. „Chci pomoci otci, a proto jedu pro živou vodu,“ odpověděl. Trpaslík se pousmál a ukázal mu, kudy má jet dál. Navíc mu dal také železný prut a dva bochníky chleba. „Studánka s živou vodou se nachází v zakletém zámku. Když tímto prutem třikrát udeříš do zlaté brány, otevře se. Živou vodu střeží dva hladoví lvi. Musíš je nakrmit tímto chlebem, aby se uklidnili a poté se dostaneš až ke studánce.“

Princ se vydal na cestu a stále myslel na rady, jenž mu trpaslík dal. Přišel ke studánce, nabral z ní vodu, vysvobodil své bratry, které tam spatřil a společně se vydali na cestu domů.

Avšak když se nejmladší ze synů nedíval, jeho bratři si živou vodu vzali a na místo ní nalili obyčejnou vodu se solí.

Když ji nálezce živé vody předal králi a ten se neuzdravil, nechal jej vyhnat z království. Dva synové králi předali tu pravou živou vodu a král se opravdu uzdravil. Odměnil je spoustou zlata a drahého kamení.

Za pár let se v království objevil trpaslík i s princem, jehož král vyhostil ze svého království. Trpaslík sdělil králi, že jeho nejstarší synové jej podvedli. Že živou vodu opravdu našel nejmladší z jeho synů. Král ihned vše napravil. Dal si zavolat dva nejstarší syny a sdělil jim, aby navždy opustili jeho království, protože mu lhali. Nejmladší syn se tak dočkal spravedlnosti a jeho otec si jej velmi vážil.

4/5 - (32 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..