Jak svatý Martin zachránil kočičku

Znáte ten příběh o svatém Martinovi, který jezdil na bílém koni a pomáhal chudým? Dokonce si uříznul kus svého pláště, aby se měl žebrák do čeho zahalit před zimou. Tahle pohádka je trochu jiná, a přece podobná, protože nejen lidé potřebují občas naši pomoc.

Svatý Martin jel po cestě na svém bílém koni. Kolem něj se sypal sníh a všechny lesy, pole, louky i domy se halily do bílé peřiny. Martin měl už jen polovinu pláště, ale zima mu nebyla. Najednou zaslechl tiché naříkání. Zastavil koně a naslouchal, odkud ten zvuk přichází. Ozýval se někde ze sněhu u cesty. A jak teď Martin poslouchal, poznal v tom naříkání mňoukání.

Pohádka ke čtení - Jak svatý Martin zachránil kočičku
Jak svatý Martin zachránil kočičku

Vedle cesty v hlubokém sněhu se tetelila promrzlá černá kočička. Třásla se a z posledních sil naříkala. Martin sesedl z koně a kočičku ze sněhu zvedl. Jak ta byla studená, chudinka. Martin si sundal zbytek pláště a zabalil do něj kočičku. Vysedl s ní na koně a spěchal do nejbližšího hostince, aby kočičku nakrmil.

Když ale svatý Martin projížděl lesem, objevili se na cestě loupežníci a svatého Martina obklíčili. 

„Dej nám peníze!“ zahřímal ten nejhrozivější z nich. „Viděli jsme tě ve městě, jak dáváš žebrákovi zlaťáky. Určitě ti jich dost zbylo. Tak honem sem s nima, jinak tě nepustíme.“

Svatý Martin viděl, že stojí proti přesile. Vypadalo to s ním bledě. Tu vylezla černá kočička z pláště a vyškrábala se Martinovi na rameno. Podívala se přísně na tu loupežnickou bandu. Máchla ocasem nalevo, máchla ocasem napravo – a místo loupežníků stáli kolem Martina samí sněhuláci.

„A takhle tu budete stát, dokud na jaře neroztajete,“ řekla černá kočka lidským hlasem. 

„Vypadáš jako obyčejná černá kočka, ale přitom jsi kouzelná! Kdo jsi?“ ptal se Martin kočky.

„Za to, že jsi mě zachránil před umrznutím, budu tvůj ochránce,“ odpověděla kočka a dál už nic neřekla. Jenom zamňoukala, jako kdyby byla naprosto obyčejná.

Od té doby jezdil svatý Martin po světě na bílém koni s černou kočkou na rameni. Dál pomáhal každému, kdo se ocitl v nouzi. A když mu chtěl někdo náhodou ublížit, černá kočka ho potrestala.

4.9/5 - (174 votes)

Komentáře: 4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..