Tipy na dětské knihy s vánoční tématikou

Pokud se chcete s dětmi ještě trochu víc ponořit do té správné vánoční atmosféry, jste tu správně. Vybrali jsme pro vás totiž několik tipů na vánoční čtení, během kterého se děti nejen pobaví, ale také se dozvědí něco nového o duchu tohoto svátku či o tom, jak ho prožívají lidé v různých částech světa. Tak jdeme na to?

Děti si prohlíží pohádkovou knížku
Fotka od qiangxuerPixabay

Děti 0-3 roky

Malé dětičky, které ještě nevydrží u dlouhých pohádek, ocení spíš zábavná leporela a interaktivní knížky. Můžete se poohlédnout po knihách s odklápěcími okénky, hudebních sešitech či různých hmatových prvcích. Za nás doporučujeme následující knihy:

 • Jak to žije v jesličkách od Emily Bolam – kniha nabízí vyprávění o narození Ježíška. Je určená pro děti od 1 roku a zaujmout je může např. posuvnými prvky. Nakoupit můžete na Palmknihy.cz
 • Samolepková knížka Vánoční příběh – Ježíškem a jeho příběhem je inspirovaná i tato samolepková kniha. Děti sami lepí přiložené samolepky do knihy a podílejí se tak na její tvorbě.
 • Kniha Zpívánky 4 – Vánoční koledy (Albi kouzelné čtení) – pokud doma máte Albi tužku, můžete dětem udělat radost novou knihou zpívánek. Obsahuje vánočních 12 koled.
 • Veselé Vánoce (Zdeněk Miler a Jiří Žáček) – dvanáctistránkové leporelo vypráví o tom, jak si svátky užívá všemi milovaný Krteček!
 • Zima (Rotraut Susanne Bernerová) – pokud doma máte milovníka knih „hledej a najdi“, tak zimní knížka je jasná volba.
Miminko si prohlíží pohádkovou knížku
Fotka od Катерина КучеренкоPixabay

Děti 3-6 let

Starší děti už začínají opravdu pociťovat to pravé kouzlo Vánoc. Nejspíš je bude zajímat, kde se berou dárky a kdo je to ten Ježíšek. Zaujmou je ale nejspíš už i klasické vánoční pohádky. Hezkou knihu jim může nadělit třeba Mikuláš, nebo na ně může čekat v adventním kalendáři.

 • Čekání na Vánoce (Marek Kita) – půvabná poetická kniha pojednávající o tom, jak to bylo s Ježíškem. Propojuje dobu adventu s biblickou tradicí.
 • Bíle: Knížka o zimě a sněhu (Hynek Vilém) – zábavné básničky o té nejvíc fascinující věci na celém světě – o sněhu! Samozřejmostí jsou krásné ilustrace.
 • Zimní pohádky (Dawn Casey) – krásně ilustrovaná sbírka pohádek, které se věnují nejen Vánocům, ale obecně zimnímu období. Při čtení se spolu s dětmi vydáte do všech koutů světa.
 • Čekání na Vánoce (Andrea Popprová) – adventní čas si můžete zkrátit s touto knihou, která obsahuje recepty, návody, básničky i vyprávění. Kromě tipů na různé sváteční aktivity přibližuje autorka i legendy a vánoční aktivity. Jde o milou a velmi všestrannou knihu.
 • Vánoce z celého světa (Karolina Medková) – krásná kniha o tom, jak se slaví Vánoce napříč celým světem.
Maminka čte pohádky
Fotka od PetraPixabay

Děti 6 let a starší

I když už si vaše děti chtějí číst sami, můžete jim podstrčit nějakou hezkou vánoční knihu. V tomto případě se hraje hlavně na dobrodružství a pořádnou zábavu.

 • Jak Grinch ukradl Vánoce! (Dr. Seuss) – Grinch je tradiční televizní záležitostí, jeho příběh je ale krásně zpracovaný i v knize, která určitě pobaví nejednoho malého čtenáře.
 • Vánoční prasátko (J. K. Rowling) – Oblíbená dětská autorka vydala v loňském roce tento laskavý a napínavý příběh o chlapečkovi a jeho nejmilejší hračce. – Můžete koupit na Alze
 • O čertovi (Pavel Čech) – knížka brněnského výtvarníka vypráví o čertovi a jeho dobrodružstvích. Je doplněná krásnými ilustracemi.
 • Kluk jménem Vánoce (Matt Haig) – pohádka o chlapci, který se vydává hledat svého tatínka a důkaz o tom, že elfové existují. Jak z toho nakonec vzniknou Vánoce?

4/5 - (4 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..