Rotraut Susanne Bernerová – Jaro, Léto, Podzim, Zima

Rotraut Susanne Bernerová je původem německá ilustrátorka a grafička. Zaměřuje se převážně na tvorbu cílenou na děti a mladistvé. Její příběhy vůbec nejsou obyčejné či neoriginální. Knihy hýří vtipem, většinu dětí zaujmou svými ilustracemi. Napsala například originální kuchařku pro děti. Avšak obzvlášť mě zaujala série ročních období – Jaro, Léto, Podzim a Zima.

Jaký je můj první dojem?

Jsem toho názoru, že první dojem hraje velmi podstatnou roli. U knih tedy pohlížím na obálku. Na první pohled bych knihu nejspíš přehlédla, přijde mi celkem nenápadná. Avšak hned jak jsem se podívala blíže, mohla jsem zjistit jaké bohatství skrývá. Na obálce jsou vykresleny i malé detaily, vyvolává pozitivní náladu a dětem se určitě dokáže zalíbit. Kniha sama o sobě je plná krásných ilustrací, které nejedné osobě vykouzlí úsměv na tváři. Jde vidět, že autorku její práce baví a dělá ji s velkou poctivostí a nadšením.

O čem knihy vlastně vypráví?

Tato série je unikátní v tom, že neobsahuje žádný text. Působí to zvláštně, nezvykle. Proč tedy autorka přitáhla tolik pozornosti a chvály? Proč podle některých rozvíjí dětskou fantazii? Je to vcelku jednoduché, prosté. Každé dítko v knihách spatří určitý prostor na vytváření vlastní reality. Může vidět každodenní život trošku jinak, skrz různé postavy i zvířátka. Svět co vidí kolem sebe spojit s běžným světem autorčiných postav. Díky této knize dokáže mladší dítko lépe vypravovat, zapamatovat si a hledat souvislosti. Knihy dokáží pomoct dítěti s komunikací a celkově s rozvojem řeči. Osobně mne vše hrozně oslovilo, hlavně ilustrace. Knihu bych úplně nedávala mladistvým a dospívajícím. Nejvíce samozřejmě osloví děti, dle mého názoru od 3 do 5 let. Do knih této ilustrátorky se tedy nedá nezamilovat. Obdivuji jakou práci si dala s každou stránkou, každým detailem, s každou postavou. V příbězích přibývají nové a nové postavy, děti si je mohou zkusit originálně pojmenovat a do určité míry k nim přiřadit vlastnosti. Jedna z nejlepších věcích je, že kniha jen tak neomrzí. Moje známá by se na ně dokázala koukat hodiny se stálým zaujetím a fantazií.

Jaké jsou další (ne)výhody knihy?

Děti mají často tendence knihy i různé hračky ničit a tímto způsobem si „hrát“. Lze tomu však zabránit? Určitě ano, jde to i jinak než neustálou kontrolou. Třeba tím, že kniha bude z opravdu kvalitního materiálu, což série knih má. Její stránky jsou o něco tlustější než jiné. Dále je tu věc, která pro mne osobně je celkem užitečná, pro někoho to však moc dobré být nemusí. Jedná se o velikost, která je rozhodně už na první pohled větší. Ovšem myslím, že to nezabraňuje k mému doporučení knížky. Bohužel, někomu se úplně nemusí vejít do knihovny.

Někteří lidé uvádí, že je „čtení“ této knihy baví i přestože jsou dávno dospělí. Můj názor je však kapku odlišný. Myslím, že dospělé (dokonce i mne) pobaví hlavně neurčité a ze začátku nesouvislé vyprávění dětí. Pokud knihu uvidí menší dítě, pokusí se pojmenovat co vidí. Například stromy, ves, lišku a jiné. Čím bude starší a čím víc bude trénovat svou fantazii, tím víc budeme vidět určitý posun. Pokusí se vytvořit nějaký zajímavý příběh, začne každou postavu pojmenovávat, najít podobnost s realitou. Pokud budete dítku věnovat něco málo svého času v kombinaci s knihou, vězte, že nebudete litovat. Jsem spokojená, za smích dítěte mi tato kniha stála. Zamlouvá se m i cena knihy, někdy mi přijde, že má kniha mnohem větší hodnotu. A co my víme? Třeba si dítě ke knize vytvoří pouto nebo si ji dokonce zamiluje.

4.7/5 - (3 votes)

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..