Chamtivý farmář a dýňové semínko

Na světě je městečko a poblíž toho městečka i malá vesnička, v níž jednou žili i dva farmáři. Jeden z nich byl velmi chudý, avšak pro druhé by se rozdal. Ačkoliv měl všeho málo, dělil se i o to málo. Bohatý farmář byl pravým opakem toho chudého. Vlastnil sice krásný a honosný statek, farmu, které se dařilo, ale nikdy nikomu nepomohl v nouzi. Tento farmář měl pověst chamtivce ve vesnici, v níž žil, ale i v sousedním městečku.

Jednoho dne chudý farmář na své zahradě spatřil ptáčka, jenž vypadl z hnízda a zlomil si křidélko. Bez váhání se ho ujal. Poraněné křidélko mu zavázal, krmil ho a hrál si s ním. Jakmile se ptáček uzdravil, popřál mu hodně štěstí a pustil ho zpět do světa.

Pohádka - Chamtivý farmář a dýňové semínko
Chamtivý farmář a dýňové semínko, Anička I.

Ptáček letěl do svého hnízda a přinesl obětavému farmáři semínko. Farmář neváhal a ihned jej zasadil do země. Během několika dnů mohl sklízet dýně, jež ze semínka vyrostly. Když farmářova žena chtěla z jedné z dýni připravit k obědu polévku, zjistila, že dýně je uprostřed plná zlaťáků. Farmář ihned utíkal a po celém sousedství rozdával zlaťáky všem, kteří to potřebovali.

Jeho chování si povšimnul chamtivý farmář. Ten se jen červenal závistí, a proto se vydal k hnízdu, kde úmyslně zranil ptáčka, aby mu následně mohl pomoci. Chamtivý farmář se o ptáčka postaral stejně, jako to minule učinil i chudý farmář. Avšak ptáček by přeci vůbec nemusel trpět, kdyby mu předtím záměrně neublížil. Jakmile se ptáček uzdravil, rozhodl se, že si chamtivý farmáři žádné semínko nezaslouží. Avšak farmář ho po něm vyžadoval. Ptáček se tedy zamyslel a rozhodl se, že farmáře semínkem obdaruje. Jednalo se ale o jiné semínko.

Chamtivému farmáři po vysetí semínka na zahradě vyrostla lodyha vysoká až do oblak. Avšak nebyla na ní ani jediná dýně. Farmář přemýšlel a nakonec usoudil, že dýně bude zajisté růst až v oblacích, kam lodyha sahá. Nezbývalo mu tedy nic jiného, než vyšplhat po rostlině až nad samé mraky.

Šplhal a šplhal, až se dostal na samotný měsíc. Jakmile na něj ale vstoupil, lodyha začala uvadat a padat dolů na zem. Nebylo již cesty zpět. Chamtivý farmář tak zůstal uvězněn na měsíci, kde si za nějaký čas uvědomil, že mu nyní bohatství není nic platné a už se bude chovat skromněji a více mile k ostatním. Proto se mraky otevřely a ukázal se zde i žebřík, po kterém mohl chamtivý farmář slézt na zem.

Díky této příhodě se bohatý a chamtivý farmář o mnoho změnil. Část svého bohatství se rozhodl darovat chudým a také se spřátelil i s chudým farmářem. Stali se z nich kamarádi, kteří si navzájem radili nejen s pěstováním ovoce a zeleniny na svých farmách.

4.6/5 - (29 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..