Recenze: Strach má velké uši – Lucie Šavlíková

Malé děti často trápí strach, se kterým si ještě neumí poradit. Ostatně netýká se to jen dětí – netopýr Otík a sýček Ríša jsou toho důkazem. Každý z nich má svůj vlastní, často naprosto ochromující strach, který jim pěkně znepříjemňuje život. Nakonec se ale rozhodnou jeden druhému pomoci, protože od toho přece kamarádi jsou.

Strach má velké uši - Lucie Šavlíková

Potkali se na větvi

Příběh vypráví o trochu netradičním přátelstvím mezi netopýrem a sýčkem, kteří se jednoho dne potkají na větvi, kde společně visí hlavou dolů. Začnou si spolu povídat a zjistí, že je oba trápí velký strach – jeden se bojí tmy a druhý výšek. Vzájemně si začnou pomáhat, ukazuje se ale, že právě v tom je kámen úrazu. Kniha, která je určená dětem od 4 let, je díky tomu totiž překombinovaná a na malého čtenáře působí zmateně. Poselství o odvaze a překonávání strachu se tak v příběhu poněkud ztrácí.

Naopak největší předností knihy jsou krásné ilustrace od ilustrátorky Ilony Komárkové, která vystupuje pod pseudonymem Komárna. Její obrázky povznáší pohádkový příběh na úplně jinou úroveň. Zároveň skvěle fungují v kombinaci s jemným humorem, který autorka do knihy vkomponovala. Příkladem mohou být ilustrace s textem, které jsou tematicky vzhůru nohama (stejně jako netopýr visící na větvi).

Strach má velké uši - Lucie Šavlíková

Kniha má trochu netradiční čtvercový formát, který je navíc poměrně velký. Skvěle tak vyniknou právě ilustrace, kterých je v knize opravdu požehnaně. Jejich barevná paleta je sice oproti jiným dětským knihám trochu tmavší, protože však zobrazují les v noci, lze to ilustrátorce prominout.

Nejen děti bojují se strachem

Pokud pomineme trochu překombinovaný děj, může dětem kniha poskytnout náhled do starostí jiných bytostí. Sami jistě také řeší nějaké vlastní strachy, které se jim mohou zdát nepřekonatelné. Příběh tak může sloužit návodně, v tom případě ale bude vhodný spíše pro starší děti, které ostatně i lépe pochopí složitý děj.

Knihu si můžete koupit na KnihaDobrovský

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..