Recenze: Honzíkova cesta od Bohumila Říhy – Návrat do dobrodružného mládí 

Tato nádherně ilustrovaná knížečka s necelou devadesátkou stránek a kresbami od Heleny Zmatlíkové by neměla chybět v knihovně žádného správného milovníka obyčejné dětské radosti a objevování nových věcí, neboť právě tato témata jí prorůstají skrz naskrz.

Ačkoliv kniha Honzíkova cesta od Bohumila Říhy spadá do kategorie dětské literatury, tak i v dospělých dokáže navodit pocity bezstarostného mládí plného nových dobrodružství – to mohu osobně potvrdit. A to je v této době možná ještě důležitější více než kdy jindy… 

Recenze: Honzíkova cesta od Bohumila Říhy - Návrat do dobrodružného mládí 
Recenze Honzíkova cesta od Bohumila Říhy – Návrat do dobrodružného mládí 

Zatímco mě jakožto dospělého zaujal nejvíce právě kontrast mezi fungováním světa zachyceného v knize, který popisuje běžnou praxi fungování světa na vesnicích v minulém století, a dnešní doby, kdy by bylo takovéto poslání dětí samotných vlakem za babičkou a dědečkem zbytečným riskem, tak mému malému bratrancovi, jemuž jsem Honzíkovu cestu předčítal, zas nejvíce vykouzlila úsměv na tváři upřímná radost prarodičů z jejich vnoučka.  

V knížce čekají poutavé příběhy s celou řadou poučení 

Prostě na této knížce si každá věková kategorie najde to své, a to je na ní kouzelné. Vlastně ono se stačí jenom kouknout na samotný obal knihy a je hned patrné, jak pohodová atmosféra na vás bude uvnitř čekat. Zkrátka v tomto případě se dá klidně soudit kniha podle obalu! Každá kapitola pak začíná zajímavě ilustrovaným písmenkem, které těm nejmenším může pomoci i s naučením se abecedy – i takto se dá kniha Honzíkova cesta v praxi využít.

Zpátky však k obsahu, respektive hlavní dějové lince. Ta sice není příliš sofistikovaná, avšak pro udržení dětské pozornosti je příběh více než dostačující. Vše je navíc psáno srozumitelnou a pro děti jasnou formou, takže rozhodně nemusíte mít strach, že by je knížka nezaujala nebo že by se v příběhu ztratily. Ideální se mi tato knížka jeví jakožto kniha na dobrou noc, a to díky zmíněné pohodové atmosféře, zásluhou které bude mít určitě i nejeden dospělý chuť zavzpomínat na prázdniny u prarodičů. 

Výsledný verdikt: 95%


Tip Zubatého Strašidla: Knihu si můžete koupit zde »

4.2/5 - (25 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..