Recenze: Fimfárum od Jana Wericha

Přemýšlíte, co budete večer předčítat dětem před spaním? Hledáte něco, u čeho se budete bavit vy i děti? A zkoušeli jste Fimfárum od Jana Wericha? Dnes už je to klasika, ale tato nadčasová sbírka pohádek vás opravdu nezklame.

Recenze: Fimfárum od Jana Wericha
Ač se může zdát, že kniha stárne, příběhy v ní rozhodně ne.

Tradiční pohádky po Werichovsku

Když Jan Werich psal Fimfárum, inspiroval se klasickými pohádkami. Těm vdechl svůj osobitý vypravěčský styl a přetvořil je pomocí inteligentního humoru do originálních příběhů. Mnoho z nich určitě znáte vy i vaše děti, protože nejeden se dočkal filmového zpracování. Tak třeba Královna Koloběžka I., Lakomá Barka, Tři veteráni nebo pohádka O zlaté rybce.

V každé pohádce účinkují postavy charakterizované jednou konkrétní vlastností, ať už kladnou, nebo zápornou. Podle svých povah se postavy chovají a čtenáři na nich mohou pozorovat typické chování lakomce, závistivce, dobráka či lenocha. Jak už to tak v pohádkách bývá, ani zde nechybí ponaučení a životní moudrost.

Jazykově se má Fimfárum rozhodně čím pochlubit. Jan Werich si zde s českým jazykem doslova hraje, že budete žasnout, jak je čeština bohatá. Rozhodně si rozšíříte slovní zásobu.

Zapomenout bychom neměli ani na ilustrace Jiřího Trnky, které vás budou provázet během čtení celou knihou.

Pro děti i dospělé

Proč se Fimfárum hodí pro obě strany účastnící se večerního čtení? Protože si z této knihy odnesete v každém věku něco jiného. Děti to budou brát jako vtipné pohádky, k ponaučení a dalšímu podtextu se dopracují s postupem let, zatímco dospělí se pobaví.

Pohádky určitě sednou dětem od sedmi let, pro mladší by neměli ještě význam a zbytečně by se u nich nudily. Starší děti už udrží déle pozornost, příběhy pochopí, a tam, kde jim nebude něco úplně jasné, tam se vás prostě zeptají.

Recenze: Fimfárum od Jana Wericha
Fimfárum od Jana Wericha

Chcete vědět, co je to za věc, to Fimfárum?

Jestli vás z nějakého důvodu knížka minula, určitě si ji přečtěte. Klidně společně s dětmi. Tyto pohádky rozhodně neomrzí a neměly by chybět v žádné knihovně.


Tip Zubatého Strašidla: Knihu si můžete nakoupit třeba na Knihy Dobrovský.cz

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..