Recenze: Pirátský guláš – Neil Gaiman & Chris Riddell

Rodiče míří do města na společnou večeři, slečna na hlídání ale nemůže přijít. Malí sourozenci jsou plní naděje, že je máma s tátou třeba nechají doma samotné (vždyť už jsou přece velcí!), v tom ale zazvoní ta nejzvláštnější chůva, jakou kdy měli. Lodní kuchař John McRumm je totiž pirát, který má na starosti nejen je dva, ale i jejich dnešní večeři.

Sotva za rodiči zapadnou dveře, ukazuje se i zbytek pirátské party a všichni míří rovnou k ledničce. Slíbili přece, že děti nakrmí! Stačí jediný pohled a sourozencům je jasné, že dnes nebudou mít žádnou dětskou kaši. Vzduchem létají podivné ingredience, obří kotel se plní a jeho obsah podivně bublá. Pirátský guláš už se chystá!

Osvědčená dvojice Gaiman & Ridddell

Spisovatel Neil Gaiman, který patří mezi jednoho z nejlepších současných autorů fantasy, už tvoří s ilustrátorem Chrisem Riddellem zavedenou dvojici. Společně spolupracovali na řadě knih pro mladší i starší čtenáře, a získali za ně zasloužené uznání. U nás můžete sehnat třeba jejich pohádkové knihy Odd a mrazivý obřiSpáčka a vřeteno.

Pirátský guláš

Pirátský Pořádný guláš bez většího poučení

Pirátský guláš je svým rozsahem určený hlavně pro mladší děti (přibližně od 4 do 7 let). Je totiž vyprávěný pomocí barvitých veršovánek, které osloví každého fanouška bukanýrů. Nosným pilířem Gaimanova příběhu je zejména humor, nechybí ale ani pořádná dávka magie. Co však v příběhu naopak schází, je nějaké poučení, které bychom od knihy určené pro tak malé čtenáře nejspíš očekávali. I přes postupnou gradaci a zajímavé vyústění příběhu, tak Pirátský guláš bohužel vyznívá trochu do prázdna.

Nesporným tahákem knihy jsou ovšem ilustrace! Ty jsou barevné (naprosto v pirátském stylu), detailně propracované a plné rozmanitých detailů a humorných narážek. Obsahují i několik skrytých vtípků, které pochopí jen dospělí. Chriss Riddell se zde opravdu překonal.

Pirátguláš! Pirátguláš!
Užij si ho, pirátku náš.
Buď jedním z nás,
máš-li kuráž.

Pirátský guláš je z grafického hlediska velmi povedený, příběh ale trochu pokulhává. Díky tomu se z něj stává kniha, která sice stojí za přečtení, není ale nutné mít ji doma. Pokud tedy nejste skalními fanoušky Neila Gaimana a Chrisse Riddella, nejspíš se spokojíte s tím, když si ji půjčíte v knihovně.


Tip Zubatého Strašidla: a kdo by si ji chtěl koupit zkuste rovnou Knihy dobrovský.cz

5/5 - (3 votes)

Superionherbs

Supík – sirup pro děti na podporu imunity! 💪

Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80 %) a vitamíny na podporu imunity.🤍

Vyzkoušejte za 249 Kč →


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..