O létajícím princi

Jednou, je tomu už dávno, chodili po světě dva tovaryši. Jeden z nich se učil na truhláře a ten druhý zase na soustružníka. Ještě než začali chodit po světě a hledat práci, museli složit mistrovskou zkoušku, jenž čekala každého. Nebyla to lehká zkouška. Každý z nich musel sám vyrobit něco, co svět ještě neviděl.

Jeden z nich se pustil do výroby neobyčejného stolu. Ten byl jedinečný tím, že po stisknutí zvláštního tlačítka, se z něj stala loď, kterou by šel obeplout celý svět. Ten druhý – soustružník vyrobil křídla. Stejná jako mají i ptáci, avšak mnohokrát větších rozměrů.

Když lidé po předvedení jejich dvou výtvorů hlasovali o tom, který z nich je lepší a zajímavější, dopadlo to špatně pro soustružníka. Ten obdržel méně hlasů než truhlář. Avšak byl to velmi vyrovnaný souboj, jelikož truhlář vyhrál o pouhý 1 hlas.

Soustružník se velice rozhněval, protože mu jeho dílo zabralo mnoho času a jeho výroba jej stála mnoho sil. Vyrobená křídla si připevnil ke svým rukám, párkrát jimi zamával, vznesl se do oblak a odletěl. A kam letěl? Kam ho křídla nesla.

Jednoho dne přiletěl do cizí země. Každý z místních obyvatel ho vítal a všichni obdivovali jeho křídla. Dokonce i sám princ, jenž si chtěl křídla půjčit. Soustružník byl nadšený, že se jeho výtvor těší oblibě a proto jej princi vypůjčil. Obdržel za to mnoho zlaťáků, ze kterých by mohl žít až do smrti.

Stejně jako soustružník tak i princ s připevněnými křídly letěl a letěl, až doletěl do sousední země. Ihned jak přistál na zemi, spatřil vysokou věž a v ní spanilou dívku. Od staré babičky, kterou potkal po cestě, se dozvěděl, že je to princezna. Král ji tam již několik let ukrývá, protože jedna ze sudiček předpověděla, že ji někdo ze zámku unese.

Princ začal princeznu ve věži navštěvovat, a to díky svým křídlům. Noc co noc za ní létal, avšak jedné noci za nimi vtrhli strážci, kteří měli princeznu hlídat. Soustružník byl předveden ke králi a ten jej odsoudil k trestu smrti.

V den, kdy se měla konat poprava, přivedli soustružníka na popraviště i s jeho křídly. Netušili totiž, k čemu ta křídla má a proč je nosí všude s sebou. Když přišla ta správná chvíle, princ si křídla v mžiku nasadil a vzlétl. Rychle popadl princeznu a vzal ji s sebou do své země, kde společně připravili svatbu. Oba spolu žili šťastně až do smrti a často létali na výlety do oblak.

4/5 - (44 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..