O lakomé selce

Kozochlupy byla malá ves, o které se málo vědělo i v jejím okolí. Žili zde pouze čtyři rodiny. Tři z nich byli tak chudí, že neměli žádné hospodářství, a tak jim nezbývalo nic jiného než pracovat u bohatých Heršpiců.

Ti měli velký statek, na kterém chovali mnoho krav, koz a prasat. V maštali měli také koně, na kterém se ráda projížděla jejich dcera Jasmína. Protože byla jediným dítětem svých rodičů, žila v hojnosti a bez starostí. Měla ráda jen sebe, své peníze a majetek.

Jak tak šel čas, rodiče Jasmíně zemřeli a Jasmína zůstala na celé hospodářství sama. Přestože se líbila chasníkovi Pepovi, nezdál se jí dost urozený, a proto jej odmítla. Stala se z ní zahořklá selka, kterou neměl nikdo rád.

Jednoho roku bylo velmi teplé léto. Celé měsíce nezapršelo a nic se ve vesnici neurodilo. Lidé neměli, co k snědku. To však neplatilo pro Jasmínu, která si za své peníze stále kupovala na trhu vybrané dobroty.  Jak se to dozvěděli vesničané, vydali se za ní, jestli by jim také něco nedala, protože jejich rodiny měly velký hlad. Jasmína jim ale nic nedala, dokonce se jim ještě vysmála.

Na druhý rok, jarního večera přiletěl do Kozochlup drak. Nejstarší vesničan si ještě vzpomínal, že už tu byl jednou a oni mu museli dát jednu z žen. Tehdy si odnesl Aničku, kterou měli všichni rádi a dlouho na ni vzpomínali. Jak ale léta plynula drakova žena onemocněla a umřela. Proto se drak vydal opět do vsi najít si novou ženu.

Proslýchalo se, že drak je bohatý, nežije jak ostatní ve sluji, ale má velký hrad, kde chce žít se svou novou paní. Ale ani to nestačilo na to, aby o něj měla zájem některá dívka z vesnice. Jasmíně se však nelíbil její život, chtěla mít bohatého muže a odstěhovat se z chudého kraje. Sama se tedy draku nabídla a ten souhlasil, že ji učiní svou ženou. Poté odletěli.

Jaké ale bylo pro Jasmínu překvapení, když dorazili na místo. Nikde nebyl žádný hrad, ale pouze velká dřevěná barabizna hyzdila vysokou horu. Jasmína byla velmi zklamaná. Opustila svůj hezký dům s vidinou lepšího života a teď má bydlet tady? Nic jiného jí však nezbývalo.

4.6/5 - (21 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..