O bázlivých vesničanech

Vesnice Horní a Dolní Lhotu dělilo jen pár kilometrů, které se daly ujít za hodinu. Jejich obyvatelé se však již dlouho nestýkali. Problém byl v tom, že cesta vedle hlubokým lesem, o kterém se vyprávělo, že tam žije zlý drak.

Lidé se jej báli, a tak od té doby, co se to dověděli, nikdo z Horní Lhoty nešel do Dolní a obráceně. Nad lesem se často objevoval kouř, lidé si tak mysleli, že je to dračí dílo. A jak tak šel čas, vesničané z jedné Lhoty zapomněli na své kamarády z druhé. Jednou byla hrozná bouřka. Hřmělo a blýskalo se. Krávy nejbohatšího sedláka ve vsi Matěje se vylekaly a utekly. Všichni je hledali nejdříve po vesnici, ale pak důkladně prohledali celé okolí, nikde je však nenašli. Krávy se totiž zatoulali do nedalekého lesa.

Přestože lidé z Horní Lhoty byli šťastní, vesnice nepatřila k nejbohatším. Její obyvatelé neměli vlastní krávy a mléko kupovali od sedláka Matěje. Teď ale neměli, kde si ho opatřit. Všichni se báli vydat se do lesa a zahnat dobytek zpět do vsi. Jednou do Horní Lhoty zavítal mladík Kuba. Protože byl již dlouho na cestách a nemohl zavadit o pořádnou práci, chtěl najít nějakou službu právě zde. Lidé však Kubovi nemohli nic nabídnout. Měli většinou jen kozu a pár slepic na vajíčka. Kromě toho by ani neměli čím zaplatit. Kubovi se zdálo být divné, že nikdo v Horní Lhotě nemá krávy. Brzy se ale dověděl o sedláku Matějovi. Přestože ho v šenku varovali, že les je kouzelný, Kuba měl pro strach uděláno a nabídl se, že se do něj vydá a krávy přivede do vesnice.

Vydal se tedy stezkou, kterou již dlouho nikdo nešel. Les byl tak hustý, že sluneční světlo přes něj neproniklo. Kuba musel proto jít ve tmě. Po nějaké době došel na mýtinu a na jejím okraji vidí kouř. Vydá se tedy k němu. Po chvíli dorazí na místo, ale žádného draka nevidí. Místo toho potkává uhlíře, jak pálí dřevěné uhlí. Povídá mu, proč přišel. Od uhlíře se však dozvídá, že za celou dobu, co tady žije žádného draka nikdy nepotkal, ale ztracené krávy našel a zavřel do své stodoly. Protože je již pozdě, přespí Kuba ve skromném uhlířově domku a na druhý den se i s dobytkem vydává do vesnice.

Lidé jej vítají a Matěj má velkou radost, že vidí zase své krávy. Vesničané si uvědomili, že nikdo z nich draka neviděl a pouze z kouřem nad lesem usoudili, že v okolí se usadil drak. Teď zase měli mléko, navštěvovali lidi ze sousední vsi a měli vždy od uhlíře hodně uhlí na zimu.

4.7/5 - (15 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..