Jak si pejsek roztrhl kalhoty

Byl jeden z krásných parných letních dnů a pejsek s kočičkou se rozhodli, že jen tak nebudou sedět doma a vyrazí na výlet. Dlouho přemýšleli, kam by se jen mohli podívat, až to pejsek vymyslel. „Půjdeme se koupat k jezeru,“ sdělil s potěšením v očích kočičce. Kočička souhlasila a vydali se na cestu, která není příliš dlouhá.

Sluníčko krásně hřálo a na obloze nebylo vidět ani jediný mráček. Jak si tak vykračovali, najednou spatřili ohradu a v ní ovce a berany. Tito si pochutnávali na zelené travičce. Pejsek si postavil hlavu, že se chce na beranovi povozit. Kočička mu to dlouho rozmlouvala, ale pejsek si nedal říct. Ona od samého začátku věděla, že to nebude mít šťastný konec. Pejsek byl ale rozhodnutý a vlezl do ohrady. Beran se na něj škaredě podíval, čemuž pejsek příliš pozornosti nevěnoval. Avšak když se beran na pejska rozeběhl, pejsek vzal nohy na ramena a utíkal až k ohradě, kterou chtěl přeskočit. Zachytil se o ni ale svými kalhotami a musel počkat na kočiččinu pomoc.

Po této příhodě pokračovali k jezeru. Když se pejsek otočil, kočička spatřila díru v jeho kalhotách, kterou byla potřeba zašít. „Nit s sebou nemám,“ sdělila kočička. „Zašijeme to žížalou,“ zaradoval se pejsek. Kočička uchopila žížalu, která se zrovna chystala zalézt do země. Díru zašila a zase vykračovali k jezeru.

Jakmile tam došli, zjistili, že pejsek má v kalhotách opět díru, a to na stejném místě. Žížala se z pejskových kalhot totiž dostala na svobodu. Nakonec tedy vyrazili zpět domů a tam kočička pejskovi díru řádně zašila – jehlou a nití. Pejsek se alespoň ponaučil, že nemá strkat nos tam, kam nemá. Samotnému by se mu přece nelíbilo, kdyby mu někdo cizí bez pozvání prolézal jejich chaloupku.

4.3/5 - (56 votes)

Komentáře: 4

  1. Dobrý den. Proč jste se rozhodla převyprávět krásnou Čapkovu pohádku a zbavit ji tak jejího původního půvabu, stylu a humoru? Navíc ve svých pohádkách používáte knižní obraty a slovník, které nejsou zrovna nejvhodnější pro děti („Když se pejsek otočil, kočička spatřila díru v jeho kalhotách, která byla potřeba zašít. „Nit s sebou nemám,“ sdělila kočička.“) Správně by mělo být „…kterou bylo potřeba zašít“. Anebo namísto „…sdělila kočička“ by přece bylo mnohem hezčí „…povídá pejskovi kočička“. Připadá mi, že jste Čapkovu pohádku převedla do jazyka úředního sdělení…

    1. Dobrý den, musím souhlasit. V nouzi jsem teď sáhla po těchto pohádkách a trochu mě zlobilo, že to často musím během čtení zcela preformulovat, hlavně použití archaickych vztaznych zájmen, spojek a nesprávného slovosledu. Autorovi díky za snahu poskytnout rodičům kraticke příběhy ke čtení, ale příběhy (přečetli jsme tři) jsou monotónní a jazyk nevalny. Zůstanu u knih či svých vymyšlených příběhů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..