O neposlušných kůzlátkách

V malebné chaloupce u lesa žila koza se svými kůzlátky. Kůzlátka byla velmi rozpustilá a často svou maminku nechtěla poslouchat. Jednoho dne musela máma koza na pastvu a před odchodem řekla kůzlátkům: „Nechte si zavřená vrátka, dokud neuslyšíte můj hlas. Přinesu vám plné vemínko mlíčka.“ 

Koza odcházela daleko na pastvu, což tentokrát zmerčil vlk. „Ha! A kůzlátka jsou v domečku bez dozoru,“ oblízl se. Koza už byla v dáli, když se vlk objevil u chaloupky. Zaťukal na vrátka a zahuhlal svým hrubým hlasem: „Kůzlátka, otevřete mi. Jsem vaše maminka.“ Kůzlátka se lekla a přestala skotačit. Hlas se jim nezdál, to nebyla maminka, to byl vlk. „Neotevřeme, ty jsi vlk, ne naše maminka. Naše maminka má hezčí hlásek. Jemný a laskavý.“

Pohádka pro děti - O neposlušných kůzlátkách
O neposlušných kůzlátkách

Vlk si uvědomil, že kůzlátka nepůjde tak snadno obelstít, a běžel za kovářem: „Kováři, kováři, opracuj mi jazyk, abych měl jemný hlásek, jinak tě sním!“ Kovář se vlka bál, a tak mu vybrousil jazyk, aby mluvil jemným hláskem. 

A už vlk zase běží k chaloupce a jemným hláskem volá: „Kůzlátka, otevřete mi. Jsem vaše maminka.“ Kůzlátka ale byla opatrná a vrátka zatím neotevřela: „Jsi-li naše maminka, ukaž nám bílou tlapku.“ Vlk měl ovšem jen šedivou, chlupatou pazouru s velkými drápy, nic ukázat nemohl.

Natotata se však rozběhl k mlynáři: „Mlynáři, mlynáři, obal mi tlapy moukou, jinak tě sním!“ Mlynář se vlka bál, a tak mu tlapy obalil bělostnou moukou.

Za chvíli vlk opět klepe na vrátka: „Kůzlátka, otevřete mi. Jsem vaše maminka.“ A mával přitom zamoučenou tlapou před okýnkem. Kůzlátka se přiblížila k oknu a podívala se ven. A co vidí! Za oknem je vlk! Kůzlátka rychle zavřela okenice a zamkla vrátka. Vlk byl velmi naštvaný a rozčilený. Vrčel a vyl. Jenže nic naplat, kůzlátka už všechny jeho lsti prokoukla a nezbylo mu než se s nepořízenou vrátit do lesa. 

Brzy se vrátila domů máma koza. Kůzlátka se ještě třásla strachy a vyprávěla mamince o zlém vlkovi. Ta byla moc šťastná, že ji tentokrát kůzlátka poslechla. Byla na své poslušné děti hrdá! A vlk? Ten už se u chaloupky nikdy neobjevil.

4.5/5 - (99 votes)

Komentáře: 2

    1. Četl jsem teď variantu od Boženy Němcové, a tam se vlk normálně dostal dovnitř a kůlata sežral. 😀 Čekal jsem happy end, ale třeba někdy jindy. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..