Banner Dobrý anděl - Staňte se Dobrým andělem

Labutí panna

Mladý rytíř se vydal jednoho odpoledne na lov. Nad malým jezírkem zahlédl letět tři labutě. Byl velmi překvapený, když uviděl jak labutě dosedly na zem a do trávy odložily své peří jako nějaký nádherný hebký šat. Krásné panny se ponořily do vln a plavaly.

Netrvalo dlouho a zase z vody vystoupily, oblékly svůj labutí šat a odletěly pryč. Ta nejmladší a nejkrásnější z nich se natolik mladému rytíři zalíbila, že ve dne ani v noci nenacházel pokoje. Rytíř byl neustále smutný a ani lov ho netěšil. Matka si povšimla, že jejího syna něco trápí. Snažila se dozvědět jaký důvod má jeho smutek. Rytíř ji pověděl o podivuhodném setkání. Také se ji svěřil jak moc touží, aby se ona bílá paní stala jeho ženou. Matka mu pověděla: „Tvé přání není nesplnitelné.“ Poradila mu, aby šel příští čtvrtek po západu slunce na ono místo a pozoroval, kam panna odloží svůj šat. Ten pak musí rychle a nenápadně vzít a utíkat s ním pryč. Matka mu dala ještě jednu dobrou radu: „Ta, které šat ukradneš, přijde za tebou.“ I přes její prosby nesmíš dát její šat z rukou, ani kdyby na kolenou prosila. Za cenné rady své matce poděkoval a vzal si je k srdci.

Konečně nadešel ten den. Rytíř se ukryl na břehu jezírka a vyčkával. Slunce zapadlo a o chvilku později se ozval ve vzduchu šustot křídel. Tři labutě se snášely na břeh. Opět se proměnily ve tři krásné panny. Do trávy odložily svůj šat a běžely po písku do třpytivé vody. Rytíř se potichounku připlížil, sebral šat nejmladší panny a schoval se v nedalekém háji. Viděl, jak dvě labutě odlétají pryč. Třetí panna však přiběhla za ním, padla na sněhobílá kolena a prosila rytíře o navrácení jejího šatu. Rytíř neměl v úmyslu se jí vzdát a na její prosby odpověděl „ne“. Vzal ji do náruče, přikryl ji pláštěm a odvezl ji na svém koni na zámek.

Zanedlouho se slavila svatba. Žili spolu šťastně a měli dokonce i ty nekrásnější děti na zámku. Rytíř svou ženu velice miloval a když ho tedy poprosila, aby mohla spatřit svůj bílý šat, jejímu přání vyhověl. Ale jen se šatu dotkla, proměnila se v labuť a jako šíp vylétla otevřeným oknem pryč ze zámku. A rytíř už nikdy více svou paní nespatřil.

4.3/5 - (46 votes)

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..