Král Lávra a jeho tajemství

Na druhém konci moře se nacházela rozlehlá země, v níž panoval král, který se jmenoval Lávra. Tento král nebyl jen tak obyčejným králem. Měl totiž oslí uši, avšak o tom nikdo z jeho poddaných nevěděl. Král se totiž za své šedé dlouhé uši velice styděl. Myslel si, že by ho právě kvůli nim nikdo neměl rád. Králi již několik let rostly vlasy, avšak jednou už je měl tak dlouhé, že nastal nejvyšší čas pro hledání holiče.

Kukulín. Tak se jmenoval holič, který byl vylosován ze všech holičů v zemi. Kukulín žil se svojí stařičkou matkou na kraji lesa, kde jim spolu bylo moc dobře, a proto se Kukulín bál ji opustit i na tu krátkou dobu.

Nastal den, kdy měl být král Lávra ostříhán. Časně ráno Kukulín zaklepal na vrata zámku. „Zavedu Vás za panem králem,“ sdělil mu strážce, který otevřel vrata. Král již seděl připravený na židli. Kukulín vzal do rukou velké nůžky a začal stříhat královy vlasy. „Auuu!“ vykřikl král Lávra. Kukulín nevěřil svým očím. Pod těmi vlasy se skrývaly oslí uši. „Budeš popraven, protože jen tak budu mít jistotu, že to nesdělíš nikomu dalšímu,“ řekl král Lávra. Kukulínovi se v očích zableskl strach. Byl to strach o jeho matku, která by musela žít v chalupě sama.

Když se Kukulínova matka dozvěděla, že právě Kukulín bude dnešního dne popraven, měla slzy v očích, avšak nevzdávala se. Utíkala na náměstí, kde měl být Kukulín popraven. Už se drala skrz dav lidí, aby se za syna přimluvila. Král se slzami v očích nakonec jejímu přesvědčování podlehl s tím, že Kukulín bude přísahat, že nikomu o jeho tajemství nepoví.

Avšak Kukulín jednoho dne prozradil královo tajemství své matce, která to sdělila dalším poddaným a najednou celé království vědělo o oslích uších, které rostly na králově hlavě. Nikdo z poddaných se ale králi nesmál! A proto byl král Lávra velmi rád za to, že Kukulín a jeho matka nedrželi jazyk za zuby. Král Lávra se s Kukulínem a jeho matkou spřátelil a nabídl jim, nechť se spolu nastěhují do jeho zámku, aby s nimi mohl trávit více času. Lávrova země se stala velmi zvláštní a známou, protože jen tam panoval král, jenž měl oslí uši.

4.7/5 - (18 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..