Dvanáctihlavý drak

Audio verze pod pohádkou 👇

Žil byl chudý sedlák, který měl kupu dětí. Už neměl, koho by ve vsi požádal, aby se stal kmotrem jeho posledního, čerstvě narozeného syna. I rozhodl se, že se posadí k cestě a prvního, kdo tudy projde, požádá, aby se stal kmotrem jeho synka.

Netrvalo dlouho a uviděl přicházet vetchého starce v šedém plášti. Sedlák jej pěkně poprosil, zda by šel za kmotra, a stařec souhlasil. Jako dar ke křtu dal novorozenému chlapci telátko. To se narodilo v tentýž den jako chlapec a na čele mělo zlatou hvězdu. 

Jak běžel čas, z telátka se stal statný býček a odrostlý chlapec s ním každý den chodil na pastvu. A také už dávno zjistil, že to není jen tak obyčejný býček… Uměl totiž mluvit! Chlapce nechal vždy odpočívat, zatímco sám odběhl na nebeské pastviny, kde spásal hvězdičky. 

Takto spolu chlapec a býk trávili den po dni, až dokud chlapec nedovršil dvacet let. V den jeho dvacátých narozenin mu býk řekl: „Vysedni si na mě a pojedeme ke králi. Od něj si vyžádej sedm stop dlouhý železný meč. Řekni mu, že se chystáš vysvobodit jeho dceru z dračího zajetí.“

Pohádka pro děti - Dvanáctihlavý drak
Dvanáctihlavý drak

Chlapec už za ta léta věděl, že když mu býček poradí, dobře mu poradí. Bez otázek či odmlouvání vyskočil býčkovi na hřbet, chytil se jej za rohy a upalovali ke králi. Když chlapec stanul před králem, zažádal si přesně podle býčkových pokynů o sedm stop dlouhý železný meč. Král příliš nevěřil, že by se mu mohla dcera ještě vrátit, ale chlapec byl urostlý a vypadal odhodlaně. Nechal mu tedy u královského kováře vyrobit železný meč, celých sedm stop dlouhý.

Princeznu před lety unesl daleko od království dvanáctihlavý drak a ještě nikomu se nepodařilo k ní dostat. V cestě všem stálo obrovitánské pohoří, které ještě nikdy nikdo nezdolal. Za pohořím se rozkládalo širé moře, které nikdo nepřeplaval. Za tím mořem stál mohutný hrad a jeho hradby byly vůkol obehnány plameny šlehajícími do výšky. I kdyby byl někdo schopen zdolat pohoří a moře za ním, přes plameny by se nedostal. A kdyby ano, stejně by jej sežral drak. Vypadalo to úplně beznadějně.

Jenže tentokrát byly věci trochu jiné, chlapec měl totiž svého býčka. Vyskočil mu znovu na hřbet a vyrazili směrem k horám. Když stanuli před velikánským pohořím, přepadly přece jenom chlapce pochybnosti, jak by ty hory mohli překročit. Tehdy jej býček sesadil na zem, sám se otočil směrem k horám a tryskem se rozběhl proti nim. Svými obrovskými rohy vysokánské hory odsunul z cesty. Chlapec opět vyskočil býčkovi na hřbet a pokračovali dále, až došli k široširému moři.

Pohádka ke čtení - Chlapec a býček
Chlapec a býček

„Tak a co teď? Moře svými rohy neodsuneš a jinak se přes něj nikdy nedostaneme,“ kabonil se chlapec. Býček však došel klidně až k vodě, sklonil hlavu a pil. Pil tak dlouho, dokud celé moře nevypil. Zůstala jen zem s loužičkami vody.

Chlapec s býčkem se pustili dále a brzy dojeli až k hradu obehnanému plameny. Žár byl spalující, chlapec prosil býčka, aby zastavil. Ten však pádil dál, i když jim oběma už tekl z toho sálajícího žáru pot po celém těle. Býček zastavil až těsně u plamenů a v tu chvíli na plameny vyplivnul celé moře, které nedlouho předtím vypil. Všechny plameny tím zhasil, po uhašeném ohni stoupala k nebi obrovská oblaka dýmu, až obloha zcela potemněla.

Najednou se z dýmu vyřítil rozzuřený drak a namířil si to přímo na chlapce. Býček mu rychle poradil, ať použije svůj meč a setne draku všechny hlavy najednou. Hoch se zapřel nohama do země, uchopil pevně meč oběma rukama, a když se drak přiblížil téměř k němu, máchl vší silou tak prudce, že všech dvanáct hlav se z dračích krků sesunulo k zemi. Hoch pak utíkal do hradu, kde v nejvyšší věži bez oken objevil unesenou princeznu.

Chlapec s princeznou se vrátili ke králi na hrad. No a nemohlo to skončit jinak než svatbou, vždyť chlapec princeznu zachránil ze spárů draka. Nikoho jiného by si ani vzít nechtěla. A kouzelný býček? Teď už chlapec jeho pomoc potřebovat nebude. Spolu s princeznou budou vládnout kraji a vychovávat své děti. Býček se s chlapcem rozloučil a odběhl na nebeskou louku. Tam se bude spokojeně pást, dokud zase nebude nějaký statečný chlapec potřebovat pomoc se záchranou princezny.


4.7/5 - (241 votes)

Komentáře: 6

  1. Pasáž s nebeskými pastvinami a pasením hvězdiček se dětem moc líbila, děkujeme za krásnou pohádku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..