O nejkrásnějším dárku

V sedmé třídě se dělala před Vánocemi velká akce. Paní učitelka donesla klobouk, vhodila do něj lístečky se jmény a každý z žáků si vytáhl jeden lísteček. Tomu, koho si děti vytáhly, měly koupit vánoční dárek, který mu na vánoční oslavě předají.

Lenka si vytáhla Katku a Katka zase Lenku. Lenka však nebyla moc spokojená. Její maminka teprve nedávno přišla o práci a bylo jasné, že se během Vánoc budou muset uskromnit. Žádné velké dárky Ježíšek nepřinese. Jak tedy sežene peníze na dárky pro Katku? Katka byla kromě toho velmi bohatá a měla všechno, na co si jen pomyslela. Hračky, oblečení, dokonce měla i mobil a sluchátka. Lenka přemýšlela, co by ji potěšilo, když má všechno. Nemohla však na nic přijít. Celý den i po příchodu ze školy byla smutná a zamyšlená. Nakonec mamince vyprávěla, co ji trápí.

Pohádka ke čtení - O nejkrásnějším dárku
O nejkrásnějším dárku

Maminka si vzdychla: „Ach, Lenko! Víš, že nyní musíme šetřit. Nemůžeme si dovolit kupovat dárky rozmazlené dívce, která stejně všechno zkritizuje. Nakresli jí obrázek nebo jí vyrob nějakou ozdobu.“ Lenka se zhrozila. Jak může dát Katce vyrobenou nějakou hloupost z papíru?! Vždyť by se jí vysmála a v životě by s ní nepromluvila ani slovo.

Za týden se problém vyřešil sám. Lenčina babička přijela na návštěvu a donesla Lence malého plyšového medvídka s mašličkou. Prý je to už dárek na Vánoce, ale jelikož babička odjíždí do zahraničí, přišla jí ho darovat dříve. Lenka se rozhodla, že dá svůj dárek od babičky Katce. Přestože se jí velmi líbil a ráda by si ho nechala, věřila, že potěší Katku. Mýlila se.

Katka na školním večírku nad medvídkem ohrnula nos. Prý je příliš malý a příliš obyčejný. Hodila ho o zem a o Lenku se nestarala. Ta si s pláčem vzala medvídka zpět a utíkala domů. Paní učitelka, která věděla, že se Lenka vzdala svého vlastního dárku kvůli spolužačce, to dětem vše vysvětlila. Poukázala na to, jak je Lenka hodná.

Katka se zastyděla a litovala, co udělala. Ještě ten večer se šla Lence omluvit. Darovala jí krásnou novou knížku a vyptala si zpátky i medvídka. Řekla, že nikdy hezčí dárek nedostala. Protože tento dárek dostala od Lenky ze srdce.

4.1/5 - (148 votes)

Komentáře: 3

  1. Maminka Lenky Katku tak dobře zná, že ví jak je rozmazlená a že všechno zkritizuje? Nebo je to jen stereotyp “bohatý = špatný”?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..