Co Tondu naučila zvířátka

5 min. čtení

Tonda byl kluk, co bydlel blízko lesa. Měl kudrnaté hnědé vlasy, co se mu kroutily do všech stran. Ruce měl neustále špinavé, oblečení potrhané a na tváři se mu málokdy objevil úsměv. Byl to takový zamračený morous. Skoro nic mu neudělalo radost a co mohl tak zničil nebo zašpinil.

Jednou když se takhle procházel lesem, tak se taky nechoval hezky. Rozkopával hřiby, vyhazoval po cestě papírky, vytrhával kapradí a zahazoval ho. Nic se mu nelíbilo a ničeho si nevážil. Takhle to dělal skoro každý den, když se šel do lesa projít.

Jenže v tom lese žila zvířátka, kterým to vadilo. Vždyť ona tam bydlela a Tonda jim ničil jejich domov. Tak se jednou v lese uspořádala porada. Sešla se tam všechna zvířata. Ježci, jezevci, veverky, ptáčci, srnky a dokonce i mravenci. Porada se konala pod tím největším stromem, co v lese byl. Na tu největší větev na stromě se usadila sova. Nejmoudřejší zvíře v lese. Viděla z té výšky pěkně na všechna zvířátka.

Když už se všechna zvířátka usadila, porada mohla začít. Sova se začala ptát: „Tak prosím, kdo má stížnosti na Tondu?“ A zvířátka se začala překřikovat. Mravencům rozhrabává mraveniště, jezevcům dává do nor odpadky a srnkám rozbíjí krmelec. Sova si vše vyslechla a zeptala se: „A kdo má nápad, jak v tom Tondovi zabránit?“ Teď zvířátka mlčela. Nevěděla, co udělat. Sova přemýšlela a pak řekla: „Tak mu prostě ukážeme, že se to nedělá. Každý z nás něco umí, tak toho využijeme.“ A zvířátka začala vymýšlet plán.

Na druhý den všichni v lese na svých místech číhali na Tondu. Ten si šel lesem, jako by se nic nedělo. Vůbec netušil, co se na něj chystá. Tonda přišel k prvnímu hřibu, napřáhl se a vší silou do něj kopl. Jenže to neměl dělat. Zvířátka těsně vedle hříbku nachystala kámen. Takže když Tonda kopl do hřibu, kopl i do tvrdého kamene. Teď se držel za nohu a naříkal.

Po chvíli se ale naštval ještě víc a když došel ke krmelci, začal do něj strkat odpadky a klackem se ho snažil rozbít. Jenže v tu chvíli na něj začaly padat kaštany a žaludy. Mířily přímo na něj a trefovaly ho. Tonda se rozhlížel, co se to děje. Netušil, že to byly schované veverky ve stromu a házely po něm celou svou zásobu, co nashromáždily.

Tondovi už docházely síly. Bolela ho noha a vlastně ho bolelo všechno z té palby kaštanů a žaludů. Celý unavený a rozzlobený si sednul pod ten největší strom v lese. A když tak seděl, tak začal trhat mech, co tam byl. Rozhazoval ho kolem a vytrhával rostliny, které rostly blízko něj. Jak to viděl strom u kterého seděl, tak se zatřásl a shodil na Tondu všechny šišky, co měl na sobě. Teď tam Tonda seděl pod stromem a z hromady šišek mu trčela jen hlava. Seděl a nechápal, co se to dnes dělo.

Po chvíli přiletěla sova. Ladně se snesla před Tondu a řekla: „Tondo už dlouho tě tady vídáme. Všechna zvířátka tě znají a taky vidí, jak škaredě se v lese chováš. Dneska to nebyla náhoda. Všechno jsme to udělali my. Chtěli jsme ti nějak ukázat, co nemáš dělat. Nám to ubližuje. A slibuju ti, že pokud se nezlepšíš a nezačneš si vážit zvířat a přírody a věcí kolem sebe, tak zařídíme, že do lesa už nevkročíš. Zamysli se nad sebou.“ Pak sova odletěla.

Ještě dlouho tam Tonda seděl v šiškách a přemýšlel nad tím, co mu sova řekla. Dlouho se pak v lese neukázal. Až po pár týdnech přišel. Vypadal jinak. Byl čistý, hezky oblečený a v ruce nesl plnou nádobu kaštanů. Všechny je dal do krmelce pro zvířátka a pak odešel.

Když se zvířátka sešla u krmelce, našla tam i vzkaz. Na něm bylo napsáno: „Milá zvířátka, je mi líto, že jsem vám ubližoval a ničil váš domov. Až vy jste mi ukázala, jak se chovat a že je lepší si přírody vážit a užívat si ji než ji ničit. Polepšil jsem se a to díky vám. I když to nebylo jednoduché. Děkuji.“ Zvířátka byla šťastná, že to tak dopadlo. Od té doby na Tondu vždy čekají a sotva se objeví v lese, tak za ním běží a ukazují mu kouzla jejich lesa. A Tonda? Zjistil, že je lepší se usmívat, než být protivný morous.

4.7/5 - (98 votes)
FavoriteLoadingPřidat do oblíbených

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..