Víla Kapička

Jednou ráno se Verunka probudila, protáhla se, vyčistila si zuby a umyla oči. A jak oči otevřela, seděla před ní na umyvadle malá modrá víla. „Ahoj Verunko.” povídá „já jsem víla Kapička a ráda bych ti řekla něco o vodě.” „Dobrý den, Kapičko. Tak dobře, ráda se dozvím něco nového.” odpověděla radostně Verunka.

„Víš proč jsem přišla právě za tebou?” potutelně se zeptala víla. „No to opravdu nevím. Asi jsem nechala moc dlouho téct vodu. Já vím, to bych neměla.” trochu posmutněle přemítala Verča. „Jsi chytrá, Verunko” pochválila ji Kapička. „Je to tak, jak říkáš. S vodou je potřeba šetřit, protože ji k životu potřebují úplně všichni. A to nejen na pití.

Taková voda se přidává i do věcí, kde bys to nikdy nečekala. Víš třeba, že i na výrobu papíru se voda používá? Bez vody by nám bylo moc zle. Nebylo by co pít, ale ani co jíst, protože by nebyly žádné rostliny ani zvířata. A nejedná se jen o zastavování vody při čištění zubů, ale také dotahování kapajících kohoutků, napouštění vrchovaté vany každý den nebo šetření při umývání nádobí. Hodně významných lidí si to uvědomuje a tak se třeba v továrnách voda používá opakovaně. Tak to je všechno, co jsem ti chtěla říct. Chceš se na něco zeptat?” otázala se na konec víla Kapička.

„Zajímalo by mě, jak se dá voda šetřit v létě při zalévání zahrady.” napadlo Verunku. „No, v zahradě je jasné, že se voda nedá použít vícekrát. Ale jde třeba za deště sbírat vodu. Třeba tak, že pod okap postavíte otevřený sud nebo bečku, do které voda poteče. Ta se potom dá použít na zalévání a je pro rostlinky mnohem zdravější. A navíc to i ušetří peníze rodičů, protože za vodu z vodovodu se musí platit.” poučila Verunku Kapička. „Teda, to je dobrý nápad, to navrhnu tatínkovi. Děkuju, Kapičko.” poděkovala Verunka.

„Tak se měj, Verunko, hezky. A já zase půjdu, abych mohla poučit někoho dalšího, kdo to potřebuje. Tak ahoj!” rozloučila se víla Kapička. „Moc děkuju, budu na vodu dávat pozor. Ahoj!” zamávala na Kapičku Verunka a Kapička vklouzla do vodovodního kohoutku. A Verunka se rozběhla honem říct tatínkovi nápad na šetření vody na zahradě.

4.5/5 - (33 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..