Petrovy kameny

Třetím nejvyšším vrcholem pohoří Hrubého Jeseníku jsou Petrovy kameny. Tato velká skaliska, která ční na jmenovaném vysokém vrcholu, jsou spojena s jednou pohádkou, kterou vám dnes budu vyprávět.

Právě nedaleko tohoto vrcholu se rozkládal les, na jehož druhém konci měl svoji chalupu statný kovář. Ten se jmenoval Petr. Každý, kdo ho znal, věděl, že je to dobrý člověk a nebojí se žádné práce. Když se jednoho dne vydal do lesa na vyjížďku na koni, spatřil dívku, která tančila na zeleném paloučku. V první chvíli si myslel, že je to lesní víla, protože byla opravdu krásná. Letní sluneční paprsky se odrážely v jejích zlatých vlasech a úsměv zářil na sto mil daleko. „Tak krásnou dívku jsem ještě nikdy v životě neviděl,“ pravil. Když se k ní ale začal přibližovat, dívka se vypařila jako pára nad hrncem. Petr si myslel, že se mu to celé jen zdálo.

Aby se přesvědčil, že to byla pouhá vidina, další den se vydal k zelenému paloučku znovu, a to na stejné místo jako předchozí den. Dívka se zde opět nacházela a byla snad ještě krásnější jako včera. „Dnes ji musím oslovit,“ řekl sám sobě nahlas. Když se spolu dali do řeči, zjistil, že není jen hezkého vzhledu, ale že má také dobré a laskavé srdce. Petr se rozhodl, že by si rád Anežku – tak se dívka jmenovala, vzal za ženu.

Její otec byl ale velký sobec a chtěl Anežku jen pro sebe, protože mu doma uklízela a vařila. V okamžiku, kdy Petr požádal Anežčina otce o její ruku, vypukla mezi nimi obrovská hádka. Anežka Petra popadla za ruku a společně utíkali do hor.

Když doběhli na jeden z nejvyšších vrcholů zdejšího pohoří, Anežčin otec jim byl v patách a už chyběl jen kousek, aby je dohonil. V tom se nad Anežkou a Petrem stáhla mračna, zahřmělo a z ničehož nic se z nich rázem staly kameny. Avšak nebyl to pro ně trest, nýbrž vysvobození. Oba totiž žijí až dodnes, a to v jiném světě, kde jim jejich lásku každý ze srdce přeje.

A co Anežčin otec? Ten se teď tluče do hlavy, že nebyl moudřejší a každý den chodí na ono místo, kde jako připomínka jeho hlouposti stojí kameny dodnes.

4.9/5 - (12 votes)

Komentáře: 3

  1. Moooc hezká pohádka. A tak dneska sedla..moje dcera Anežka potřebovala podporu a myslím, že jí i dostala. Děkujeme

  2. Pohádku vřele doporuji přítelkyně po tom spí jako zabita a náhodou posledních pět minut ani nenadavala na moji inteligenci.

  3. Dobrý večer, pohádka se nám s přítelkyní velice líbila. Oba jsme si v ní našli svoje :). Děkujeme za krásnou pohádku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..