Liška a čáp

2 min. čtení

Liška se spřátelila s čápem a rozhodla se, že ho pozve na večeři. Přemýšlela, co čápovi nabídne. Čáp liščino pozvání přijal a na večeři přišel, ale netušil co na něj liška přichystala. Liška před něj postavila řídkou kaši na velikém mělkém talíři. Věděla, že čáp jí nebude mít, jak sníst. Ta si nad kaší pochutnávala a talíř olizovala.

Pobízela čápa: „Jen jez! Chutná ti?“

Ať to zkoušel, jak chtěl, z mělkého talíře se ani nenapil. Aby nevypadal před liškou jako hlupák, omluvil se jí, že mu není dobře a že ztratil chuť k jídlu. Liška se pousmála a radovala se, jak na čápa vyzrála a čápovi odpověděla:

„To je ale škoda! Taková dobrá kaše, snad tedy příště!“

Čáp odpověděl: „ Ano jistě. Zítra pozvu na večeři já tebe.“

Čáp odešel nakonec domů hladový.

Lišku pozvání překvapilo a podivila se, že se na ni čáp nezlobí za ten podvod, který na něj přichystala. Druhý den večer šla tedy k čápovi na večeři. Liška se samou vůní jen olizovala. Čáp před ní na oplátku postavil velmi dobrou rybí polévku ve vysokém a úzkém džbánu. Ale ať dělala, co dělala, nemohla ochutnat ani sousto, protože do úzkého hrdla nedostala čumák. Čáp zatím večeři snědl svým dlouhým zobákem.

„Ochutnej! Jen ochutnej liško!“ pobízel ji.

Čápově lsti porozuměla a samou zlostí mohla z kůže vyletět. Teď se zase smál čáp lišce a řekl jí:

„Jako ty mě si pohostila svým pokrmem, tak já jsem oplatil zase tobě! Jestli se ti to nelíbí, odpusť mi, ale jen jsem udělal to samé, co ty mě.“

FavoriteLoadingPřidat do oblíbených

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru