Jak dědeček měnil

3 min. čtení

Bohatý kupec se koupal v řece, dostal se do hloubky a začal se topit. Šel kolem stařík, uslyšel křik a přispěchal kupci na pomoc. Za to, že ho stařík z vody vytáhl, pozval ho kupec k sobě domů, skvěle ho pohostil a daroval mu kus zlata, který byl velký jako koňská hlava.

Vzal zlato sedlák a šel domů, a naproti němu koňař celé stádo koni žene: “Vítej, staříku, odkud tě bůh vede?” “Z města od bohatého kupce.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “Dej mi zlato a vyber si nejlepšího koně!” Vybral si stařík nejlepšího koně, poděkoval a šel svou cestou.

Jde stařík, a naproti němu pastevec voly žene: “Vítej, staříku, odkud tě bůh vede?” “Z města od kupce.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Vyměnil jsem ho za koně!” “Vyměň mi koně za vola, kterého chceš!” Stařík si vybral vola, poděkoval a šel svou cestou.

Jde stařeček, a naproti němu ovčák žene ovčí stádo: “Vítej, stařečku, odkud tě bůh vede?” “Od bohatého kupce z města.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Vyměnil jsem ho za koně.” “A kůň je kde?” “Vyměnil jsem ho za vola.” “Vyměň mi vola za berana, kterého chceš!” Vzal stařík nejlepšího berana, poděkoval a šel svou cestou.

Jde stařík, a naproti němu pastýř žene vepře: “Vítej, staříku, kdes byl?” “Ve městě, u bohatého kupce.” “Co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Vyměnil jsem ho za koně.” “A kůň je kde?” “Vyměnil jsem ho za vola.” “A vůl je kde?“ “Vyměnil jsem ho za berana.” “Dej mi berana a vezmi si nejlepšího vepře.” Vybral si stařík vepříka, poděkoval pastýřovi a šel svou cestou.

Jde stařík, a naproti němu podomní obchodník s košem na zádech: “Vítej, staříku! Odkud jdeš?” “Od kupce, z města.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Vyměnil jsem ho za koně.” “A kůň je kde?” “Vyměnil jsem ho za vola.” “A vůl je kde?” “Vyměnil jsem ho za berana.” “A beran je kde?“ “Vyměnil jsem ho za vepře.” “Vyměň mi vepříka za jehlu a vyber si, kterou chceš.” Vybral si stařík nejpěknější jehlu, poděkoval a šel domů.

Přišel stařík domů, přelézal přes plot a ztratil jehlu. Vyběhla stařenka naproti starouškovi: “Ach můj holoubku! Já bych se tu bez tebe byla utrápila. Nu, vypravuj, byls u kupce?” “Byl.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Vyměnil jsem ho za koně.” “A kůň je kde?” “Vyměnil jsem za vola.” “A kde je vůl?” “Vyměnil jsem za berana.” “A beran je kde?” “Vyměnil jsem ho za vepříka.” “A vepřík je kde?” “Vyměnil jsem ho za jehlu. Chtěl jsem ti, stařenko, přinésti dáreček, přelézal jsem přes plot a ztratil jehlu.” “Nu, chválabohu, můj holoubku, že ty sám ses vrátil. Pojďme do jizby večeřet!” A nyní žijí staroušek se stařenkou šťastni i bez zlata.

FavoriteLoadingPřidat do oblíbených

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru