Pohádka z kapradí

Člověk ani nemusí chodit hluboka do lesa, aby potkal místa, kde žijí pohádkové bytosti, kde se dějí kouzla a zázraky a kde se v kapradí ukrývají domečky lesních skřítků. V jednom takovém žil skřítek Kapradíček.

Pohádka z kapradí
Skřítek Kapradíček, zdroj obrázku:depositphotos.com

Nebyl to žádný obyčejný skřítek, který celé dny jen tak bloumá po lese, vyvádí neplechy ostatním lesním bytostem i zvířátkům a nic kloudného a užitečného za celý den nesvede. Kapradíček měl důležitou funkci. Hlídal, aby byl v lese pořádek a neválelo se v něm nic, co do něj nepatří.

Dříve si lidé lesa vážili. Odpadky si odnášeli s sebou domů, zbytečně netrhali rostliny ani neplašili zvířata. Nikdy nerozdělávali oheň tam, kde to nebylo povoleno. Kapradíček jen sem tam sebral papírek od bonbonu, který někomu omylem vypadl z kapsy nebo upozornil srnku, že se blíží výletníci, aby se rychle schovala. V poslední době dělali Kapradíčkovi lidé v lese pořádné starosti. Každou chvíli zakopl o odhozený obal od sušenky či lahev od piva, snad každý den musel uklidňovat nějaké poplašené zvíře a nešťastně sledoval, jak na louce ubývají kvetoucí rostliny a v lese se válí spousta vytrhnutých a odhozených hub. 

Kapradíček nevěděl, co by si měl s celou touhle lapálií počít, rozhodl se tedy, že zajde za moudrou sovou a nechá si poradit. Sova jako by už měla svou odpověď rozmyšlenou. Zašeptala Kapradíčkovi do ucha: “Vím, že jsi pro lidi neviditelný, ale kdybys chtěl, můžu tě na jeden den proměnit tak, aby tě lidé viděli. Budeš jim pak moci sám říct, kolik práce ti úklid lesa dá a poradit jim, jak by se měli v lese chovat.” Kapradíček nezávahal a hned další den nabídku moudré sovy využil. Každému, kdo si sedl na lavičku nebo na pařez a pustil se do svačiny Kapradíček vyprávěl, jak uklízí les, uklidňuje zvířátka a chrání rostliny. Radil lidem, jak by se v lese mohli chovat i jak by mu mohli pomáhat. Nikdo se Kapradíčka nebál, nikdo se na něj nezlobil. Všichni ho bedlivě poslouchali a styděli se, jak hloupí byli, když se k lesu nechovali hezky.

Od toho dne bylo v lese mnohem čistěji. Kapradíček radostně sledoval, jak hezky se teď lidé k lesu chovají, zvířátka si vydechla a louka se zase zabarvila kvetoucími květinami. A vy, až zase půjdete do lesa, vzpomeňte si také na skřítka Kapradíčka a nepřidělávejte mu práci!

4.4/5 - (123 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..