Kouzelná tanečnice Viktorka

Na úplném konci města, až tam, kde už začínají lesy a pole, stojí menší dům. V něm bydlí holčička Viktorie. Chodí do druhé třídy, prostě velká holka. Blonďaté vlásky se jí na sluníčku vždycky krásné třpytí a v jejích nebesky modrých očích probleskují kouzelné jiskry.

Je to dívka s neskutečnou energií a úsměvem, který rozdává všude kolem. Viktorka má dar. Talent. Vlastně jich má více, ale jen jeden je čarovný. Umí tančit. Ale kdyby to jen uměla, nebylo by na tom nic vzácného. Viktorka ovšem tančí kouzelně. Mnohokrát svým tancem očarovala někoho ve svém okolí. I tenkrát, když se ve škole konala přehlídka talentů.

Pohádka ke čtení - Kouzelná tanečnice Viktorka
Kouzelná tanečnice Viktorka

Pan ředitel v rozhlase vyhlásil: „Každé dítě, které má talent, ať se dostaví do tělocvičny zítra po druhé vyučovací hodině. Ukáže nám, co umí. Porota, to jsem já a učitelé, poté vyhlásí vítěze. Děti, které nic ukázat nechtějí, budou diváky a mohou také hlasovat, koho letos prohlásíme za nejlepšího.“

Byla to tehdy ve škole velká událost. Všichni se sešli v tělocvičně. Na jedné straně seděly děti jako diváci a na druhé dozorovala přísná porota. Ředitel a ostatní učitelé. Děti, které ukazovaly svůj um, stály v řadě na boku tělocvičny a připravovaly se. Mezi nimi byla samozřejmě i Viktorie. To ale ještě nikdo netušil, co kouzelného v sobě ukrývá.

Když soutěž začala, pár dětí zpívalo, jiné hrály na hudební nástroj a další to uměly s fotbalovým míčem. Pak přišla na řadu Viktorka. Usmála se, zavřela oči a začala tančit. Hýbala se tak ladně, jako by lítala, ba dokonce jako by se vznášela. Nohy se téměř nedotýkaly země. Z ničeho nic začala hrát hudba a nikdo netušil odkud. Otevřela se okna a do tělocvičny vklouzl voňavý vzduch, který se vznášel kolem Viktorie. Bylo to jako ve snu. Dívka všechny svým tancem očarovala.

Ten den si domů donesla medaili. Porota i diváci, a dokonce i ostatní vystupující uznali, že si ji zaslouží. Má největší talent! Viktorka byla za medaili moc ráda a pořád ji nosila. I maminka byla na svou tanečnici pyšná. Když ale přišla večer k Viktorce do pokojíčku, zhrozila se. Všude velký nepořádek.

„Viktorko, to teda ne. I ta nejlepší tanečnice si musí uklízet pokojíček,“ řekla maminka. „Ale mami, no tak, vždyť jsem vyhrála medaili. S takovým talentem si přece nemusím uklízet pokoj,“ odvětila Viktorka, zavrtěla se a začala tančit. Chtěla maminku okouzlit. Pomalu se začala otevírat okna, zaznívat hudba a voňavý kouzelný vítr se přibližoval k oknu, když v tu chvíli okno maminka zavřela. Viktorka se zastavila a překvapeně se dívala na maminku.

„Ne, ne, ne, Viktorko, tohle na mě neplatí. Mě svým kouzlem neočaruješ. Tančíš nádherně a jsem na tebe hrdá, ale uklízet si budeš. Tak šup,“ řekla přísně, přesto laskavě maminka. A tak se Viktorka dala do úklidu. A protože tak moc milovala tančení, vlnila se do rytmu i při něm. Když pak maminka uviděla uklizený pokoj, byla na svou milovanou tanečnici pyšnější než kdy dříve.

4.4/5 - (204 votes)

Komentáře: 11

  1. A jaké hrubky? Když už, tak konkrétně. Já si žádné nevšiml, teda až na tu chybějí mezeru za ale v komentáři.

   1. Hezký den, ano, hrubky se v pohádce objevily. Někdy se šotek vloudí. Ale již by mělo být vše v pořádku. Děkujeme naše pozorné čtenáře za upozornění. 🙂

 1. Nutit děti uklízet je zlé. Dává to dětem ukázat, že musejí poslouchat. Ne pro smysl uklízení, ale pro poslouchání maminky. Když děti pouze poslouchají, nenaučí se kriticky myslet. Navíc jsou náchylné k slepému následování autorit a domácímu násilí

  1. A vysvětlíte mi tedy, jak deti přimět, aby uklízely? „Nápodobou“ nepomáhá, a když na ně nezatlacim, neuklidí. V bordelu žít nebudu a jejich sluhou také ne.

  2. Pěkná blbost, Tome, děti přeci mají poslouchat a učit se následovat t autority je jedna z prvních věcí, kterou je fajn je naučit ?

  3. Děti mají rodiče poslouchat. Vždy to tak bylo a má být – samozřejmě musí existovat nějaké hranice, ale to, že rodiče přikážou, aby si jejich dítě uklidilo svůj pokoj, je podle mě normální a správné. Přece nechceme, aby nám naše děti skákali po hlavě a my poslouchali je…

  4. Kolik máte děti? Děti se přeci musí naučit společenskému chování, čistotě, mít smysl pro pořádek.. když budou růst jako v džungli, tak to do budoucna bude horror

 2. Krásná pohádka. Škoda že na konci to bylo s úklidem. Ale pro nějaký děti, to může být ponaučení 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..