Jak za Andulkou přiletěla zubní víla

Večer, když už všichni spí, vylétávají ze svých úkrytů malinké víly a navštěvují naše domovy. Vyhledávají dětské pokojíčky a proklouzávají přes okno až k dětem. Najdou malou skulinku a vklouznou pod polštář. Hledají, jestli tam není nějaký vytržený zub. Ne vždy je to ale pro vílu jednoduché. Ne vždy zoubek vezme s sebou. Někdy to prostě nejde, tak jak tomu bylo nedávno v noci.

Noční víla potichounku vletěla do pokojíku od Andulky. Malé copaté holčičky, které vypadl její první zoubek. Celá natěšená, že si pro něj přijde víla, schovala si ho pod polštář. Andulka chtěla zůstat vzhůru, aby si vílu prohlédla, ale samozřejmě usnula.

Pohádka ke čtení - Jak za Andulkou přiletěla víla
Jak za Andulkou přiletěla zubní víla

Byla právě hluboká noc, když víla přiletěla. Jemně třepetala křidélky a nepozorovaně přistála na posteli vedle Andulky. Holčička jen pravidelně odfukovala a spala hlubokým spánkem. Vůbec netušila, co se to kolem ní děje. Víla vklouzla pod polštář a hned našla zoubek. Když ho ale vzala do svých malých ručiček, lekla se a upustila ho.

„Jejda, co to je? Tak takhle teda ne! To už dneska děti neví, co to je pořádně si čistit zuby?“ postěžovala si víla. Zoubek byl totiž tak špinavý, že nešel uchopit. Víla by se k němu přilepila.

Ráno, když Andulka vstala, první, co udělala, koukla se pod polštář. Ale k jejímu velkému překvapení, zoubek tam pořád byl. Vedle něj si ale všimla malého vzkazu. Bylo na něm napsáno: „Milá Andulko, ráda si vezmu tvůj zoubek, ale nejdříve ho musíš pořádně umýt a vyčistit. Věřím, že jsi šikovná holčička, a tak si ho dáš do pořádku. A hlavně všechny zoubky, které máš ještě v puse, si ode dneška čisti pořádně. Abych si je pak mohla vzít rovnou na poprvé, jakmile vypadnou. A neodbývej to! Jinak se nevrátím ani pro ten první.“

Andulka se zastyděla. Víla tady byla, ale jak uviděla špinavý zoubek, odešla s prázdnou. Taková ostuda! Co si teď o Andulce ve vílím světě pomyslí! Andulka chtěla hned vše napravit. Určitě to není ztracené! Vzala vytržený zoubek a krásně ho vyčistila ze všech stran. Pak kartáčkem dlouze přejížděla ještě po svých zoubkách v pusince.

Večer, než šla spát, dala svůj vyleštěný zoubek pod polštář. Brzy usnula. A opravdu! Ráno tam nebyl! Andulka byla šťastná, že se víla na ni nezlobí a že za ní zase přiletěla. Že dala Andulce druhou šanci.

Od té doby si malá copatá holčička poctivě čistí zoubky. Nechce si udělat další ostudu před vílou. Navíc jí kluci ze školky říkali, že má teď hezčí úsměv. Jestlipak to nebude tím, že má krásně čisté a bílé zoubky?

4.7/5 - (302 votes)

Komentáře: 13

 1. Šikovná je v pohádce myšleno poslušná. Každé Tite si umí zuby vyčistit v tom není šikovnost. Je to pochlebování a je to Lacina manipulace. To samé ostuda! Co to je ostuda? Chovat se tak, jak druzí chtějí, aby nebyla ostuda!
  Pohádka hezká, ale ta manipulace ji przní

  1. Souhlasím, jinak je pohádka hezka. Ještě mi tam vadilo pasáž s tím, že co si o ni pomyslí. Protože na cizím názoru nezáleží. Nechci své dítě učit, že se má Balt cizích názorů

 2. Souhlasím s výše uvedenými komentáři. Manipulace a vyhrožování. A neodbyvej to! Jinak se nevrátím ani pro ten první … Hm..
  Ostuda..co si ve vílím světě pomyslí.
  Hned mě to zatahalo za uši.

 3. Touhle pohádkou se inspiruji a napíšu svému dítěti ať si pořadně čistí zoubky jinak mu zoubková víla da loket na solár
  Děkuji Pan F

 4. Zvláštní doba, dítěti se nesmí vyhrožovat, nesmí se s nim manipulovat, nesmí se mu dat na zadek, nesmí dostat poznámku, nesmí se mu nic říct.

  1. Doba kde je respekt důležitější!! Vám přijde v pořádku, když někdo s Vámi manipuluje, nebo by Vám dal facku?

 5. A jaka pohadka neni manipulativni??? Vzdyt vlastne vsechny pohadky maji dobry konec, protoze zvitezi dobre veci. Musis si cistit zuby = dobra vec. Nebo je snad dobrou veci si zuby necistit??
  Komentare vyse muze napsat jen nekdo, kdo ma proste stesti a deti jak ze skatulky, nema zadny problem, nemusi mu rikat, ze si musi cistit zoubky. A treba na to jit trochu oklikou..pres pohadku.
  Na pohadce nevidim nic extra spatneho. Cil a myslenka je sice jasna a primocara, ale proc se ji vyhybat??? Nehlede na to… Jsou to kratke pohadky na dobrou noc.
  Mimochodem, docela by me zajimalo…JAK JSTE TO POZMENILI, ABY VAM TO VYHOVOVALO? Treba: „NECISTI SI ZUBY, ZOUBEK SI VEZMU A PO CESTE SE POZVRACIM SMRADY?.“ ??? Nebo: „Necisti si zuby, stejne ty mlecne vypadnou.“ ???

 6. Mně se ta pohádka moc líbí. Synkovi jsem ji četla dvakrát a super. Ale on ví, že víly zubní nejsou, a čistíme zuby důkladně. Každopádně manipulace by mohlo být cokoliv… Lhaní taky… To bychom museli zrušit i Ježíška, zoubkové vily, Velikonoce, pohádky obecně, školní systém, zdravotnictví. Pro dospělé reklamy, peníze, práci a prakticky celý život, protože s manipulaci a upravováním pravdy se setkáváme v běžném životě stále.

 7. ja bych byla rada kdyby nekdo kdo tuto pohadky kritizoval mi prosim doporucil nejakou pohjadku, kde se s temito negativy nesetkame. dekuji 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..