Příšera v horách

Bylo léta Páně 1593. Byl to špatný rok. Pražský groš se rovnal sotva 3 krejcarům. Feniky a haléře mizerné kvality byly častým platidlem v zemi, kde vládla bída, hlad a žízeň.

V těch dobách panoval v našich zemích král Ludvík a královna Matilda. Časem se jim narodily tři děti Ferdinand, Zlatomila a nejmladší Klotilda. Všichni tu žili šťastně a radostně, až jednoho dne vtrhla do království hrůzostrašná bestie.

Dle dobových svědectví a nákresů vypadala asi takto:

Pohádka pro děti Příšera v horách
Příšera v horách

Postavila si hnízdo ve skalách a královští detektivové začali okamžitě zjišťovat veškeré okolnosti ohledně pobytu neznámé obludy u nás.

To loupežníci vypustili příšeru z jeskyně a za záchranu země pak žádali 1 000 dukátů pro každého a princeznu pro svého náčelníka! Princezny ale protestovaly, a tak je loupežníci unesli neznámo kam.

Celé království bylo toho dne na znamení smutku potaženo černým suknem. Král se ale nevzdával a vyhlásil odměnu za záchranu princezen a celého království. Buď ručka jedné z princezen a časem královskou korunu, anebo deset tisíc dukátů a hrad Korbel u Popovic lénem.

Výběrového řízení na záchranu se zúčastnili odvážlivci komtesa princezny madmasel Furiana, statečný princ Hrozivoj XVII Toskánský a králův bratranec markýz Ochmelín fon Knajpa.

Ukázalo se však, že to byli pěkní holomci. Zálohu odměny na cestu propili v nejbližší krčmě a poté uprchli do Španěl. Ve službách námořnictva pak objevovali a dobývali Ameriku.

Naštěstí se městem potloukal neznámý rytíř Albrecht. Po mnoha letech válčení zatoužil se usaditi a jedna z královských dcer se mu docela líbila. Osedlal tedy koně a vyrazil hledat za hradby města.

Neznámý rytíř Albrecht
Neznámý rytíř Albrecht

Kousek od lesa nějaký místní statkář křičel a tloukl holí chudobnou ženu s malým chlapcem. Když rytíř seskočil z koně, sedlák se vrhnul i na něj. Po krátké šarvátce získal rytíř převahu a statkář schytal pár ran holí přes záda. Žena bydlela s chlapcem a dalšími sedmi dětmi v nedaleké chatrči. Tam rytíř ženě a dětem věnoval kopu grošů a vyrazil hledat svou princeznu.

Po dlouhé cestě se rytíř zastavil až ve skalách. Zatímco kůň popíjel vodu z jezírka, jezdec pátral po stopách v okolí. Hned za cestou objevil rytíř otisky střevíčků a o kousek dál našel ještě zlatý medailónek! Napadlo ho, že princezny musí být někde blízko.

Cesta končila hustým křovím. Dál se musel rytíř prosekávat. Po několika krocích spatřil v dálce netvora, jak se chystá posvačit mladší princeznu. Pevně sevřel meč a zařval, jak nejvíc mohl: „Netvore, nechej princezny odejít, jinak tu promluví můj meč!“

Rozzuřená bestie se vrhla na rytíře. Kousala, prskala, drápala, dupala, lámala stromy a plivala plameny. Rytíř poprvé v životě cítil že mu docházejí síly. „... Uuá! Ááá! Uáá...!“ ozvalo sa náhle za rytířem. To sedm hladových dětí z chaloupky u lesa, které byly ozbrojeny klacky, se vrhlo na příšeru ze všech stran. Po krátkém boji padla bestie k zemi. Děti, rytíř i princezny pak radostně vyrazili na hrad a ke králi.

Na hradě bylo veselo. Famfáry vytroubily novinu o záchraně princezen a král nařídil, že celá země musí tři dny a tři noci oslavovat. Neznámý dárce poslal z Ameriky na oslavu brambory, rajčata a kukuřici. Tato jídla v naší zemi doposud neznali.

Statečný rytíř byl povýšen na maršála a přijal jméno Albrecht z Valdštejna. Líbila se mu starší princezna, a když se oba do sebe zamilovali, konala se na hradě svatba. Všichni jedli, pili, tancovali, a jestli neumřeli, tak tam slaví dodnes.

Princezna z pohádky Příšera v horách
Princezna z pohádky Příšera v horách

4.1/5 - (248 votes)


A kdo chce příběh či obrázky trošku změniti, může stránku aktualizovati – nechť obnoví stránku kliknutím zde.

Komentáře: 3

  1. Nám se čtení pohádky líbilo, povedené a barvité s nádechem nevšednosti a tajemna, tak, jak pohádky mají být a navíc chválím nádherné doprovodné ilustrace, což dcerky milují a chtějí je vždy vidět.

  2. Moc se mi to líbí, bylo to napínavý a líbí se mi hlavně ta příšera. Taky se mi líbí ten rytíř.

  3. 19.7.2023 moc pěkná pohádka, velmi čtivě napsaná a úplně jiná, než všechny, co jsme tu zatím četli. Díky ?✨!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..