Sedmero krkavců

3 min. čtení

Matka pekla svým sedmi synům chléb. Chlapci ji neustále zlobili, dohadovali se a nechtěli se utišit. Bochníky po matce chtěli, to matku natolik rozčílilo, že vykřikla: „I bodejž jste se všichni zkrkavčili!“

A tím své syny proklela, ti se proměnili v sedm krkavců a uletěli. Matka se z toho nemohla vzpamatovat, začala naříkat a bědovat, ale tím už ničemu nepomohla. Dlouho chvíli sužoval matku a otce smutek. Po čase jim však pánbůh nadělil a narodila se jim dcera Bohdanka.

Tak krásně rostla, ale i presto si matka na své syny vzpomněla. Ve světnici stála truhla, ale Bohdanka měla přísný zákaz ji otevřít. Bohdanku to, ale velice lákalo a mockrát přemýšlela, že ji otevře. Jednou jí to nedalo a truhlu otevřela, v ní spatřila sedm chlapeckých košil. Musela se zeptat rodičů, čí pak jsou ty košile. Matka se rozzlobila, že neposlechla jejího příkazu, ale o hrozném neštěstí jí rodiče říct museli.

Bohdanka nevěděla, že má sedm bratrů a velice ji to trápilo, tak se rozhodla, že své bratry půjde hledat. Dlouhou chvíli chodila, ale o svých bratrech nic nezjistila, až Slunce jí poradilo, kde má své bratry hledat.

Když našla Bohdanka své bratry, vyprávěla jim o rodičích a co nového se přihodilo. Bratři byli rádi, že mají aspoň nějaké zprávy z domova. Bohdanka se rozhodla, že svých sedm bratrů osvobodí. Poradili jí, že musí každému ušít košili. Len musela sama zpracovat a z něho ušít košile. Bratři ji zavedli do jeskyně, kde musela pracovat sama a nesměla promluvit ani jedním jediným slůvkem.

Kolem jeskyně projel král v kočáře a spatřil Bohdanku, jak přede. Bohdanka se mu zalíbila a hned si ji vzal do zámku. Umožnil ji, aby nadále pracovala. Všichni měli Bohdanku rádi, až na zlou sestru od krále.

Jednou musel král nastoupit do boje a Bohdanka zůstala na zámku s jeho sestrou. Bohdance se narodil syn, králova sestra místo něj však podstrčila kotě, obvinila Bohdanku z čarodějnictví a chtěla jí nechat upálit.

Když byla Bohdanka vedena na popravu, doplétala poslední košili a zvolala na své bratry. Ti přilétli, Bohdanka na ně hodila košile a bratři se ze sedmera krkavců proměnili zpět do lidské podoby.

Bohdanka vše vysvětlila svému muži, který nakonec zlou sestru vyhnal ze zámku. Král s Bohdankou pak zůstali spolu na zámku a bratři se vrátili k rodičům.

FavoriteLoadingPřidat do oblíbených

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nahoru